Česká republika musí projít druhou transformací

Jedním z kandidátů pro příští volbu prezidenta České republiky je i Tomáš Březina. Jako první ze všech doposud známých uchazečů sehnal 50 tisíc podpisů potřebných pro podání své kandidatury. Jaké přináší řešení pro Českou republiku?


Je třeba zvýšit ekonomickou výkonnost
Pro Tomáše Březinu je v ekonomice státu klíčové hledisko HDP na hlavu. „A z těchto údajů vyplývá, že Německo oproti Česku má dvojnásobné číslo, stejně tak Rakousko, Francie. Spojené státy trojnásobné, Švýcarsko čtyřnásobné. Když jsme dvojnásobně nebo až pětinásobně ekonomicky slabší než země, ke kterým vztahujeme svoji pozornost, a je to třicet let pořád stejné, může Česká republika jen obtížně na cokoliv aspirovat,“ apeluje Březina zejména na zvýšení ekonomické výkonnosti naší země, abychom mohli konkurovat vyjmenovaným bohatším zemím.


Systémové zásahy do fungování státu
Březina zmiňuje ve svých úvahách také problém s byrokracií: „Jsme malý stát, který má dnes i s migranty necelých 11 milionů obyvatel. K „uřízení“ našeho státu máme 14 vlád! Centrální a regionální. K tomu stovky zřízených a „funkčních“ úřadů. Ti všichni mají svoje agendy, a na pomoc přibližně 8 tisíc zákonů. Jen jejich přečtení by zabralo každému z nás dva roky života!“ Právě druhá transformace, spočívající v systémových zásazích do fungování státu, je podle Březiny řešením tohoto neblahého stavu. „Přitom zadání je v podstatě velmi jednoduché. Buď s výše popsaným něco provedeme, tedy začneme měnit strukturu české ekonomiky, české zaměstnanosti a vykročíme konečně k prosperující ekonomice – s hlubokým pochopením problému a proč to děláme – nebo ekonomika sama začne měnit naše životy,“ říká Březina a dodává, že ona změna bude samozřejmě k výrazně horšímu stavu. „Žádný ekonomický nobelista, a již vůbec ne nějaký pop ekonom ze zahraniční banky, tomu svým vyprávěním po kavárnách a v médiích nezabrání,“ vysvětluje svůj postoj.


Chci, aby si děti vážily poctivé práce svých rodičů
Za skutečné celebrity považuje Březina dělníky, vědce, řemeslníky, technology, stavaře, zemědělce, lékaře a další důležité profese, kde jsou výsledky podloženy tvrdou prací. Za relevantní zaměstnání naopak nepovažuje zakládání startupů, které se následně prodají za miliony dolarů, ale faktický přínos mají nulový: „Chci, aby si děti vážily poctivé práce svých rodičů a ptaly se: Jak se mohu stát stejně dobrým řezníkem? Protože stát rozkvete jen tehdy, když rozkvetou rodiny, když budou v pořádku rodinné rozpočty. Pak bude v pořádku i státní rozpočet.“ To je Březinova zmíněná druhá transformace, národní transformace.

Tomáš Březina

Rozhovory a debaty

Mobirise Website Builder

Další články

Chci být aktivním prezidentem

Prezident nesmí mlčet


Je potřeba zastavit skupování zemědělské půdy oligopoly

Vláda nechce zasáhnout tam, kde doopravdy má

Adresa
  • Korunní 810/104
  • 101 00 Praha 10
Kontakt

dotazy@tomasbrezinaprezident.cz
media@tomasbrezinaprezident.cz

Sledujte nás