Tomáš Březina chce být aktivním prezidentem

Jedním z kandidátů pro příští volbu prezidenta České republiky je i Tomáš Březina. Jako první ze všech doposud známých uchazečů sehnal 50 tisíc podpisů potřebných pro podání své kandidatury. Proč se Tomáš Březina opravdu rozhodl kandidovat?


Nad kandidaturou uvažoval řadu let
Jak Březina sám říká, aktuální doba si žádá, aby byl do čela země zvolen „krizový manažer“. Člověk, který v řadě krizí v minulosti již uspěl, a ne člověk, jenž je zřetelně formalistický, nevědoucí, nepochybně pasivní nebo jdoucí (i třeba zatím jen verbálně) zmatenou cestou. I toto uvědomění Březinu posunulo k vyhlášení prezidentské kandidatury, nad kterou uvažoval řadu let.
„Celý svůj profesní život, a zejména posledních více než třicet let, jsem musel být lídrem na svém místě. Vybudoval jsem firmu z nuly na zelené louce. Výrobní firmu, která vyráběla výrobky na světové úrovni. To je zcela ojedinělé. Postavil jsem více než 30 nových fabrik. Investoval jsem přes 7 miliard Kč. Odvedli jsme na daních do českého rozpočtu více než 5 miliard Kč. Vedl jsem několik tisíc lidí, jimž jsem se staral o obživu. Bez pomoci státu. Navzdory obludné a nepřející byrokracii. Musel jsem unést odpovědnost za sebe samého, za životy svých zaměstnanců. Musel jsem být trvale příkladem, nikdy nezklamat. Můj příběh nemá v našem oboru posledních několik desítek let srovnatelné obdoby, a to ani v zahraničí,“ uvádí Březina na otázku, jakou má pro výkon případné prezidentské funkce kvalifikaci.

Březina jako aktivní prezident
Podle Březiny bude nový prezident vůči svým voličům povinován efektivně konat v jejich prospěch, proto by on sám chtěl být prezidentem zcela jiným, velmi aktivním. „Byl bych aktivní prezident. Rozumně bych chodil do parlamentu i na zasedání vlády, případně i na další grémia. Navrhoval bych, tlačil a přesvědčoval,“ vidí svou osobnost v roli prezidenta. Prezident republiky bude mít podle Březiny pro řešení problémů největší mandát od občanů, a musí jej tudíž využívat zejména v jejich prospěch: „Nesmí mlčet. Je minimálně rovnocenným partnerem vlády, má ohromné slovo při jejím sestavování. Jeho hlas je nesmírně silný. To je základ.“

Čtyři priority
Březina by jako prezident uvedl do reality své čtyři priority. Tou první je pravdivost, říkat si pravdu. „Jak jsme na tom s ekonomikou, s úřady, s uprchlíky,“ vysvětluje. Druhou prioritou je takzvaná druhá transformace. „To jsou systémové zásahy do fungování státu. Čím dál méně lidí pracuje produktivně a čím dál více lidí čerpá z jejich práce. To nemůže ekonomicky vycházet.“ Třetím parametrem je pro Březinu odpovědnost za sebe samé. „Jsme nárokovou civilizací. Zcela se vytratil pocit, že se o vše ve svém životě musíme zasloužit. Lidé se naučili přehazovat odpovědnost na instituce, na obce, vládu.“ A čtvrtým důležitým bodem je řešení byrokratické hydry, která se dle Březiny vším výše řečeným prolíná. „Bez těchto čtyř věcí se stát nepohne dopředu, bude mířit do zdi. A je jedno, jestli v jeho čele bude, nebo nebude Tomáš Březina,“ konstatuje.

Tomáš Březina

Rozhovory a debaty

Mobirise Website Builder

Další články

Prezident nesmí mlčet


Česká republika musí projít druhou transformací

Je potřeba zastavit skupování zemědělské půdy oligopoly

Vláda nechce zasáhnout tam, kde doopravdy má

Adresa
  • Korunní 810/104
  • 101 00 Praha 10
Kontakt

dotazy@tomasbrezinaprezident.cz
media@tomasbrezinaprezident.cz

Sledujte nás